Eestis on peale e-arve B2B (ettevõttelt ettevõttele) operaatorvõrgustiku kasutuses ka e-arvete pankadesse saatmine. Pankadesse saatmine võimaldab arvete ühe-klikiga maksmist (pank täidab e-arve põhjal maksekorralduse) kui ka püsimakseid ehk arvete automaatset tasumist. Toetatud on arvete saatmine nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Praktikas edastatakse panka arveid peamiselt eraisikutele. Ettevõtete raamatupidamine kipub toimuma läbi raamatupidajate, kel on arvete käsitlemiseks oma protsess. Eraklientide puhul pole aga haruldane, et mõni meiliga saadetud PDF-arve kahe silma vahele jääb. Püsimaksete sisselülitamine vähendab nii maksmise ununemist kui ka hoiab eeltäidetud maksekorraldusega kokku kliendi aega. Eraisikule on pankadesse saatmine täna ainus viis neile e-arveid saata.

Oluline erinevus operaatoritele saatmise ja panka saatmise vahel on hind — pankadesse saatmise eest küsivad pangad umbes paarkümmend senti per saadetud arve — ja seega on panka saatmine ka Billberrys tasuline. Täpse hinna leiad Billberrysse sisse logides, kuid Billberry hind peaks olema parim turul — vahemikus €0.22–€0.25/arve.

Kui oled arendaja ning soovid pankade jaoks e-arveid ise teha ja läbi Billberry masinliidese (API) saata, vaata panga e-arvete standardi juhendit.

Toetatud pangad

Billberry toetab saatmist kõikidesse Eesti pankadesse, kes e-arveid vastu võtavad. Täna on neid viis:

Aktiveerimine

Panka saatmist saad aktiveerida Billberrys oma ettevõtte või organisatsiooni seadete alt. Aktiveerimine on tasuta ja automatiseeritud ehk liitumistasusid ei ole ning ühtki lepingut sõlmima ei pea. Tasuline on vaid arvete saatmine.

Aktiveerimine võtab küll sekundi, kuid enne, kui saad kõikidesse pankadesse saata, peavad pangad aktiveerimise kinnitama. See protsess toimub automaatselt telgitaga ja võtab tavaliselt tund-paar. Kui pangad on valmis arveid vastu võtma, saadab Billberry sulle teavituse.

Iga arve panka saatmine on tasuline ja Billberry saadab su organisatsioonile kuu lõpus eest arve.

Arve koostamine

Panka mõeldud e-arved on tavalised Eesti e-arved (failid XML vormingus), millele on määratud kanaliks pank koos saaja pangakontonumbriga. Tehniliselt tähendab see e-arve channelId ja channelAddress atribuutide täitmist, kuid kui koostad e-arve raamatupidamistarkvaraga, peaks ta seda sinu eest tegema. Kui oled arendaja, leiad rohkem infot panga e-arvete standardi juhendist.

Saatja

Panka suunatud arve puhul on oluline, et saatja nimi vastaks a) asutuse juriidilisele nimele ja b) oleks sama, mis pangakonto nimi, kuhu klient makse teeb. Kõige kindlam on kasutada selleks sama nime, mis Äriregistris registreeritud.

Oluline on see näiteks korteriühistute puhul, mille nimed on pikad ja tihti kirjutatakse lühendatult. Näiteks "J. Kunderi 42 KÜ" ametlik nimi on "Tallinn, J. Kunderi tn 42 korteriühistu". Kasutades lühendatud nime, võib pank e-arve tagasi lükata.

Erinevalt ettevõtete vahelistest e-arvetest, kus saatja (müüja) pangakonto numbrid pole otseselt kohustuslikud, on panka saadetud e-arvetel vaja täita pangakonto info koos panga BICiga.

Saaja

Arve saaja (ostja) registrikoodiks märgi kas ettevõtte registrikood (nagu tavaliste B2B e-arvete puhul) või eraisiku isikukood.

Nagu mainitud, peaks raamatupidamistarkvara e-arve kanali väljad sinu eest täitma, kuid kui ta seda ei tee, siis kanali identifikaatoriks (channelId atribuut) tuleks panna saaja panga BIC. Toetatud pankade BICid leiad tabelist:

BICPank
EKRDEE22Coop Pank
LHVBEE22LHV
RIKOEE22Luminor
EEUHEE2XSEB
HABAEE2XSwedbank

Kanali aadressiks (channelAddress atribuut) tuleks panna saaja pangakontonumber (või Luminor panga puhul saaja ettevõte registrykood/isikukood).

Panka saatmine Billberryga

Kui sul on panka saatmiseks e-arve fail valmis, saad selle teele panna Billberry veebist. Kui arve on õigesti vormistatud, siis kuvab sulle Billberry, kuhu panka arve saadetakse ja arve saatmise hinda.

Panka saatmine Standard Booksiga

Standard Books toetab nii Billberry kaudu tavaliste e-arvete saatmist ja vastuvõtmist kui ka panka saatmist.

Standard Booksiga e-arvete saatmiseks leiad infot nende e-arvete saatmise lehelt. Võid ka otse vaadata Standard Booksi e-arvete seadistamise lühijuhendit ja seadistamise videot YouTubes.